Това е главното в манифеста на нова общност за приобщаващо образование
Учители, психолози, логопеди, университетски преподаватели, ресурсни учители, училищни медиатори се обединяват в професионална общност за приобщаващо образование по инициатива на Център за приобщаващо образование.
Общността ще се фокусира над промяна на нагласите, усъвършенстване на законовата рамка и училищните практики, за да има по-добро разбиране и налагане принципите на приобщаващото образование. За председател на Общността бе избрана Даниела Николова, директор на най-младото училище в България – ОУ „Св. Св. Кирил и Методий“, Ботевград.
Общността наброява 40 члена, като нови членове ще се приемат след препоръка на настоящ член и след гласуване, ще се събират 3 пъти годишно за двудневни пленарни сесии, където ще обменят опит и ще обсъждат казуси от своята практика.
Основен документ на Общността е нейният Манифест, в който основни са разбиранията, че:
- всяко дете е различно и всяко има нужда от подкрепа;
- приобщаващото образование намалява социалното неравенство и се бори за социалното изключване по расов, социален, класов, етнически, полов или здравен признак;
- подкрепя емоционалното израстване на детето, като взема предвид цялостните му преживявания в училище.
Сред най-важните теми пред новата организация е разясняване на същността на приобщаващото образование сред българските учители и директори как да прилагат Държавния образователен стандарт за приобщаващо образование.
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари